logo banner logo
میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا ثبت نام.

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Cleverboy  
#1 ارسال شده : 1391/02/26 09:57:10 ب.ظ
Cleverboy

رتبه: Advanced Member

گروه ها: Moderator
تاریخ عضویت: 1391/02/20
ارسالها: 126
کانادا
مکان: Toronto

تشکرها: 4 بار
20 تشکر دریافتی در 18 ارسال
پروتکل WMI چیست ؟


Windows Management Instrumentation که به اختصار WMI نامیده می شود،پياده سازي مایكروسافت از Web Based Enterprise Management است كه استاندارد صنعتي براي مديريت سيستمهاي كامپيوتري توزيع شده می باشد. استاندارد WBEM شامل يك مدل اطلاعاتي مشترك (Common Information Model) براي توصيف اطلاعات مديريتي مربوط به سيستمها ، برنامه ها ، شبكه ها ، ابزارها و سرويسها ميباشد و همچنين سازوكارهايي را براي خودكار كردن كارهاي اجرايي ، تعريف ميكند.

WMI ميتواند از طريق هر زبان برنامه نويسي و اسكپريپتي تحت ويندوز كه توانايي كار كردن با اكتيو ايكس ها را داشته باشد ، قابل دسترسي باشد. و بطور پيش فرض بر روي ويندوز هاي ملنيوم به بعد نصب شده است .

هدف WMI اين است كه براي هر برنامه يا اسكريپتي كه ميخواهد به بصورت local يا ريموت به اطلاعات مديريتي يك سيستم ، شبكه يا برنامه دسترسي داشته باشد ، رابط يكسان و واحدي را فراهم كند.

همه رابطهاي WMI بر پايه COM بنا شده اند و البته در دات نت هم توسط COM Inter-Op قابل دسترسي هستند. بخشهاي اصلي WMI عبارتند از :


آبجكت هاي مديريت شده و پروايدرها : Managed Objects and Providers
زيربناي WMI : WMI Infrastructure
application های مديريت و اسكريپتها : Management Applications and scripts


به طور کلی،WMI زیرساختی برای مدیریت داده ها و عملکردهای سیستم عامل های ویندوزی می باشد.یکی از کاربردهایی که WMI برای شما ایجاد می کند،انجام خودکار عملکردهای مدیریتی روی سیستم های ریموت از طریق نوشتن یک اسکریپت و یا برنامه می باشد.همچنین WMI داده هایی را برای قسمتهای مختلف سیستم عامل و نیز برنامه های مختلف تهیه می کند،برای مثال برنامه هایی مثل System Center Operating Manager و Windows Remote Management برنامه هایی هستند که از داده های WMI استفاده می کنند.

امکان استفاده از WMI در تمامی برنامه های تحت ویندوز و کلیه اسکریپت ها و برنامه های مدیریتی در ابعاد enterprise وجود دارد.برنامه نویس هایی که با زبان هایی مثل C/C++ ، VB و ... کار می کنند یا با زبانهای اسکریپتی که به هر شکل یک engine روی ویندوز دارند و یا از Microsoft ActiveX object ها استفاده می کنند ، از جمله استفاده کنندگان WMI می باشند.

به زبان دیگر WMI یک API در ویندوز ی باشد که در ارتباطات شبکه ای این امکان را به شما می دهد تا منابع را مدیریت و کنترل کنید.WMI به مدیران شبکه امکان گرفتن query های مختلف و قرار دادن تنظیماتی روی workstation ها ،

WMI یک زیرساخت مدیریتی است که مدیران شبکه را قادر می کند تا بتوانند اشیاء روی یک شبکه را مانیتور و کنترل کنند. WMI کوتاه شده Windows Management Instrumentation است و در تمامی سیستم عامل های ویندوز قابل استفاده است. از ویندوز ۲۰۰۰ به بعد (شامل ویندوز ME) به صورت پیش فرض روی سیستم عامل نصب است و برای سیستم عامل های قبل از آن امکان نصب آن موجود است. (فقط ویندوز ۹۸ , ۹۵). برای خودکار کردن فرایند های امنیتی، می توان یک برنامه یا اسکریپت WMI نوشت و آن را به صورت Remote یا Local به کار برد.با یک WMI Query می توان سیستم ها را بر حسب مشخصه خاصی از آنها فیلتر کرد. به عنوان مثال مقدار فضای RAM آزاد آنها، سیستم عامل، سرویس پک، نرم افزار های نصب شده و تنظیمات پرینتر آنها. از آنجای که به اکثر صفات هر شیئ در WMI دسترسی وجود دارد، تعداد ویژگی هایی که در WMI Query می توان استفاده کرد مجازا بی نهایت و نا محدود است. WMI Query ها به زبان WMI Query Language یا به اختصار WQL نوشته می شود.

اسپانسر
Dana Help Desk Software Bina & Dana New Version
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید

ایجاد شده توسط YAF.NET 2.2.3 | YAF.NET © 2003-2018, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.058 ثانیه ایجاد شد.